Tutu Kaluji aamua kumuimbia Bwana

Mwanamuziki Tutuu Caludji ambaye aliwahi kutamba na bendi ya Wenge Musica na Wenge BCBG ameamua kumuimbia bwana baana ya kutoka kivyake na kutoa albamu yake moja sokoni.

Albamu hii inasemwa itaingia sokoni ifikapo katikati ya mwaka huu, ijapo kuwa haijasemwa itakuwa na nyimbo ngapi lakini tutafahamishana hapa hapa.

Ikumbukwe kuwa Pamoja na kuwa atalaku Kaluji pia alikuwa mtunzi ambapo kibao kama Tchico Londonien kilikuwa ni utunzi wake na kilibamba sana.

Advertisements

One Response to Tutu Kaluji aamua kumuimbia Bwana

  1. I believe this is an informative post and it is actually experienced and quite handy. I would prefer to thank you for your efforts you have manufactured in creating this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: