Wimbo wa ‘Nibebe’ wa Rose Muhando wadaiwa kuibiwa Kenya

image

ASKOFU Mkuu wa Kanisa la Redeemed, Dk Arthur Kitonga amesema alimwomba Mungu awalaani baadhi ya Wakenya walioiba kazi ya msanii maarufu wa muziki wa Injili nchini, Rose Muhando.

Dk Kitonga alitoa kauli hiyo mwishoni mwa wiki wakati wa hafla ya kumsimika mchungaji Vicky Mbowe kuongoza kanisa hilo, Msasani, Dar es Salaam iliyofanyika katika viwanja vya Shirika la Utafiti na Maendeleo ya Viwanda (Tirdo).

Kiongozi huyo wa kidini alieleza kuwa Rose Muhando alikwenda nchini humo kurekodi albamu yake ya Jipange Sawasawa ambao inao wimbo maarufu, Nibebe.

Alisema msanii huyo alipokwenda kurekodi albamu hiyo alikuwa akifanya kazi hiyo na kuishi nyumbani kwake na kwamba kazi hiyo iliwashawishi Wakenya wengi waliovutiwa na kazi zake.

Nimefurahi sana kumwona tena hapa leo akiimba, lakini kuna ule wimbo mzuri, Nibebe ambao hajauimba hapa, naomba uimbe tena, ‘alisema Dk Kitonga baada ya Rose Muhando kumaliza kutumbuiza.’

Wimbo huu kila unapoimbwa kule kwetu, hakika unawabeba wengi na wakati dada huyu alipokuja kuurekodi kule Nairobi uliwabeba wengi wengine wakamwibia kazi yake na kuanza kuiuza.

Hawa niliomba walaaniwe, lakini baadaye Mungu aliwasamehe, sasa nimewakemea na wameacha wizi huo, alisema Dk Kitonga.

Mbunge wa Jimbo la Kawe, Ritha Mlaki (CCM) ambaye alikuwa miongoni mwa wageni waliohuddhuria hafla hiyo hakuweza kujizuia kuelezea furaha yake ya kukutana ana kwa ana na Rose Muhando kwa mara ya kwanza.

Alisema msanii huyo ambaye amepewa jina la malkia wa muziki wa Injili nchini amekuwa msaada mkubwa kwake (Ritha) katika kumjua Mungu na kumuimarisha kiroho.

”Ninafurahi sana leo hii kuonana na Rose Muhando, tena uso kwa uso kwa mara ya kwanza mahali hapa.”

”Mchungaji Mbowe aliniambia Rose Muhando atakuwepo, lakini nilikuwa siamini. Unajua huyu (Rose Muhando) amekuwa ni msaada mkubwa kwangu kusimama imara kiroho ingawa yeye anaweza kuwa hajui,î alisema Mlaki wakati akitoa wasifu wa mchungaji huyo.

Rose Mhando pamoja na kundi lake la Kitimtim Choir walikonga nyoyo za watu wengi waliohudhuria hafla hiyo hasa alipoimba wimbo wake wa Nibebe.

Advertisements

21 Responses to Wimbo wa ‘Nibebe’ wa Rose Muhando wadaiwa kuibiwa Kenya

  1. gloria says:

    hey can i get this songs plz

    naomba nipate izi nyimbo za rose muhando

  2. FOR NOW I AM GREATING THE GOD FULY.SO THAT IS WHY I AM DECIDING THE SONG OF NIBEBE BY ROSE MHANDO

  3. Anonymous says:

    naomba

  4. Anonymous says:

    NAKUPENDA SANA ROSE MUHANDO, MUNGU AKUBARIKI NA KUKUINUA ZAIDI NA ZAIDI.

  5. Dickson swalo says:

    Mungu akubariki rose muhando nazidi kukuinua hoo hareluya

  6. Anonymous says:

    Picha ya Rose muhando

  7. Winnie Naanyu. says:

    Rose Muhando is my spiritual mum. I promise to support her always through my prayers as I always do. She has chenged alot in my spiritual life.uncountable miracles happen when i watch and pray through her songs.I am sure we will meet one day even if not here on earth and I will tell you many things that you changed in me.I Treasure your presence in my life.I Love you Rose.

  8. Anonymous says:

    Rose muhando

  9. Anonymous says:

    you are great rose continue but also be aware of illuminate its targeting you sister GOD bless you

  10. Anonymous says:

    may God bless your work Rose..to me ur a blessing

  11. psoriasis says:

    I’ve learn some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to make the sort of fantastic informative web site.

  12. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!

  13. Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

  14. Chan Hollo says:

    I’ve bookmark your internet site as well as include rss.

  15. Really nice blog and great and posts.worthwhile design, as share superior things with very good tips and concepts.

  16. Currently it seems like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  17. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice day!

  18. Admiring the hard work you put into your site and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  19. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A couple of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this problem?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: